Bireysel

Kurumsal

Akademik

Yurtdışı

Eğitim Fırsatları

Uzmanlık Projeleri

Yenibiriş Dünyası

Anket

Kişisel gelişiminiz adına eğitimler için bütçe ayırıyor musunuz?[ Anket Sonuçları ]

Çalışanın yan fayda tercihi hobi eğitimleri

Yenibiris.com - Nur GÜN

Özel sağlık sigortası, servis ve öğle yemeği... Türkiye’de şirketlerin en sık uyguladığı bu yan imkanlar dışında çalışanlar, işle ilgili olmayan konularda da desteklenmeyi bekliyor.

Özel sağlık sigortası, servis ve öğle yemeği... Türkiye’de şirketlerin en sık uyguladığı bu yan imkanlar dışında çalışanlar, işle ilgili olmayan konularda da desteklenmeyi bekliyor. Yenibiris.com’da yaptığımız ankete göre çalışanların şirketlerinden en çok beklediği yan fayda istediği alanda eğitim verilmesi. İşte bunun sebepleri ve şirketlerden örnek uygulamalar...


Şirketler çalışan bağlılığını sağlamak ve yetenekleri elde tutmak için farklı yollar arıyor. Ücret dışında tanımlanan yan faydalar şirketleri çalışanlar açısından daha cazip hale getiren önemli bir unsur.

Gelişmiş ülkelerde yan faydalar yaygın olarak son 15 yıldır uygulanıyor. İK Danışmanlık firması Mercer’ın Avrupa’da 12 ülkede yaptığı Esnek Yan Haklar Araştırması 2012’nin sonuçlarına göre firmaların yüzde 60’ı esnek yan haklar uygulamasını aktif bir şekilde kullanıyor. Yüzde 30’u ise uygulamaya geçmeyi hedefliyor. İşverenlerin Esnek Yan Haklar uygulamalarını tercih etme sebepleri ise yüzde 58 ile rekabet üstünlüğü yaratmak, yüzde 54 ile çalışan bağlılığını artırmak ve yine yüzde 54 oranla yetenekli personeli elinde tutmak olarak sıralanıyor. Araştırmanın bir başka sonucuna göre de çalışanların yüzde 75’i bu tip uygulamalardan memnun. Türkiye ise global şirketler dışında bu konuda henüz yolun başında. Bu yan fayda meselesi, yemek ve servisi hariç tutarsak -ki çalışan bunu yan değil asli hak olarak görüyor- ancak son birkaç yıldır ciddi anlamda şirketlerin gündeminde.

KUŞAK FARKI

Yan imkanları seçmede en önemli kriter çalışan için değerli olanı belirlemek. Tabi bu durumda beklentiler kişiden kişiye değişse de, en önemli fark kuşaklar arasında oluyor. Örneğin X kuşağı çalışan daha çok esnek çalışma beklerken, Y kuşağı çalışan kendisine önem verilip, bireysel gelişimiyle ilgilenilmesini istiyor.

Hay Group Türkiye’nin veri tabanında 2011 yılı verileri temel alınarak yapılan araştırmaya göre, 2009’da yüzde 37 olan Y Kuşağı’nın Türkiye’de işgücü içinde oranı, 2011’de yüzde 50’ye çıktı. Mevcut işgücünün yarısını oluşturan Y’ler, yönetim kademelerinde de yüzde 5,4 oranında sorumluluk üstlenmiş durumda. İşgücünde bu kadar aktif olan jenerasyonun temel özellikleri arasında kendine güvenin yüksek olması, çalıştığı yerden yüksek beklentisinin olması, teknolojisiz bir çalışma ortamı düşünememesi ve şirkete bağlılığının düşük olması var.

Bağlığı ve yönetimi zor olan Y kuşağı için insan kaynakları çeşitli yollar arıyor. Y kuşağı oldukça kolay iş değiştirebiliyor. Eğer kişisel gelişimi ve kariyeri için daha iyi imkanlar sunulursa ve daha iyi bir ücret teklif edilirse hemen diğer şirkete geçebiliyor. Bu yüzden şirketlerin sunduğu yan faydalar bu amaca hizmettiği ölçüde onlar için değerli... Gelişmiş ülkelerde ise çekirdek aile bireylerini de kapsayan sağlık ve yaşam sigortaları, yıllık check-up, doğum yardımı ve ebeveynlere ücretli izin gibi uygulamalar görülüyor. Kişiye özel yan fayda seçimi yaygınlaşıyor. Türkiye’de daha sıklıkla özel sağlık sigortası, erzak paketleri, yakacak yardımı, giyim çekleri, tatil çekleri uygulamaları tercih ediliyor.

SOSYAL YAŞAMA DESTEK

Oysa yeni nesil çalışanlar kişisel gelişimlerine önem verip, iş dışındaki hayatlarında da kullanabilecekleri bir özelliği kendilerine katmak istiyor. Şirketten bu konuda destek bekliyor. Yenibiris.com’da yaptığımız anket de genç çalışanların bu konudaki yaklaşımını destekler nitelikte. Katılımcılara “Çalıştığınız şirketin servis, öğle yemeği, özel sağlık sigortası dışında size yan imkan olarak en çok ne vermesini isterdiniz?” sorusuna en fazla oy, “İstediğim alanda kurs” seçeneğine geldi. Belki de X kuşağı ve daha yaşlıları için daha cazip gelebilecek araba seçeneği bile ikinci sırada yer aldı.

Çalıştığınız şirketin servis, öğle yemeği, özel sağlık sigortası dışında size yan fayda olarak en çok ne vermesini isterdiniz?

İstediğim alanda kurs %31
Araba veya benzin %20
İstediğim saatlerde çalışma imkanı %18
İstediğim yerden çalışma imkanı %11
Hobi ve spor kulüplerinden yararlanma hakkı %10
Akıllı telefon-tablet bilgisayar-internet %7
Alternatif güzergahlar için ek yol parası %3Katılımcı sayısı: 2539


PEKİ NEDEN?

“Uygulamalar kişiselleşebilmeli”


Çalışanların istediği alanda kurs istemesinin sebebini, çalışanların kişisel gelişimine önem vermesi ve kendini geliştirmek istemesi olarak yorumlayan İK danışmanlarının görüşleri şöyle...
PWC Türkiye İK Hizmetleri Direktörü Murat Demiroğlu: “Eğitim planlarken dikkat edilmesi gereken en önemli konu kurumsal ihtiyaçlar ve öncelikler ile çalışanların beklenti ve istekleri. Bizim de önerdiğimiz toplam ücret paketi yaklaşımında, nakdin tamamlayıcısı olan yan hakların yanısıra, eğitim-gelişim ve de kariyer fırsatları var. Özellikle yeni nesil çalışanlar gelişim önceliğini çok daha fazla dillendiriyor.
Yan haklar ücret tamamlayıcı olmalı. Giderek standartlaşan yan haklar uygulamaları, fark yaratmıyor. Oysa özellikle çalışma hayatının evrelerine göre farklılaşan ihtiyaçlar var. Örneğin daha genç çalışanlar eğlence ve gelişime önem verirken orta yaşlılar daha maddi önceliklere sahip oluyor, emekliliğe doğru da sağlık, esneklik ve destek çalışmaları istiyor. Bu yüzden standart uygulamalardan ziyade daha kişiselleşebilecek, esnek uygulamalara ihtiyaç var.”


İhtiyaca özel davranan şirketler tercih edilecek”

HILL International Türkiye Müdürü Hazar Candan Wilson: “Çalışanların iş dışı konularda eğitim istemeleri oldukça güzel ve ilginç. Bunlar çalışanların yaşam kalitesini arttırmaya yönelik olmalı. Bireysel imaj, makyaj, iş ve özel hayat dengesi, aşçılık, yoga gibi kurslar hayat kalitesine ve dolaylı olarak performansına mutlaka katkıda bulunacaktır.

Yeni dünya artık yan haklarda da esnek uygulamalara doğru yöneliyor. Yakın zamanda yan hak uygulamaları konusunda standartlardan uzaklaşıp kişinin ihtiyacına özel ve fark yaratan uygulamaları sunabilen şirketler daha tercih edilir olacak diye düşünüyorum.

EN POPÜLER EĞİTİM FOTOĞRAFÇILIK

Şirketler çalışanların özel ilgi alanlarına ilişkin beklentilerini karşılamada, eğitimlerin hem bütün çalışanlara hitap etmesi hem de hayat kolaylaştırıcı bir aktivite olmasına dikkat ediyor. Ağırlıklı insan kaynakları profesyonellerinin oluşturduğu Yenibiris.com kurumsal üyelerine, çalışanlara en sık verdilen iş dışı eğitimi sorduk. Doldurmalı yaptığımız ankete katılan 40 firmanın cevaplarından en popüler eğitimin fotoğrafçılık olduğu ortaya çıktı. Bunu tiyatro ve yabancı dil eğitimi izliyor.

İK profesyonellerine göre en sık verilen hobi eğitimleri

Fotoğrafçılık
Tiyatro, drama
Yabancı dil
Spor eğitimleri

Bazı şirketler ise çalışanlarına klasik hobilerin yanısıra farklı eğitimler de veriyor. İşte en ilginçleri:

- Evcil hayvan eğitimi (Avivasa, Avea)
- Peynir gurmeliği (Abdi İbrahim, Aras Kargo)
- Bitki bakımı (Abdi İbrahim)
- Dublaj eğitimi (Nestle)

Hobilerle ilgili şirket uygulamalarından örnekler ise şöyle...

SOSYAL KULÜP ETKİNLİKLERİ VAR

Motivasyonu artırmak için sosyal kulüp etkinlikleri düzenleyen firmalardan biri de Aras Kargo. Dans, Tiyatro, Fotoğrafçılık ve Spor gibi kulüpleri bulunuyor. Bunlar, şirketin her yıl düzenlenen Çalışan Memnuniyeti Anketi sonrasında çalışanların en çok talep ettiği sosyal aktiviteler kapsamında oluşturuluyor. Eğitimlerden sonra kulüp üyesi çalışanlar çeşitli performanslar sergilenmeye başlıyor. Bunun yanısıra, e-öğrenme sisteminde de çalışanların ilgi alanlarına yönelik çeşitli e-eğitimler düzenleniyor. Çocuk yetiştirmekten, sağlıklı yaşama, kişisel bilgi güvenliğinden peynir dünyasına kadar pek çok iş dışı konularda eğitimler var.

ESNEK YAN HAK PAKETİ UYGULUYORLAR

Yan faydalarda çalışanın seçimine göre hareket eden Nestle 2010’dan beri esnek yan haklar sistemini uyguluyor. Kategoriler arasında eş ve çocuklar için sağlık sigortası, diş tedavisi paketi, lazerle göz ameliyatı gibi yan hakların yanısıra bireysel emeklilik, farklı ihtiyaçlara hitap eden hediye çekleri gibi kategoriler yer alıyor. Ayrıca üniversitelerin yüksek lisans programları, yabancı dil eğitimleri, sanat ve hobi kursları gibi eğitim imkânlarını da bu kapsamda seçebiliyorlar. Şirketin verdiği hobi kursları arasında oyunculuk, diksiyon, pastacılık, italyan mutfağı, şarap, dans, resim gibi başlıklar bulunuyor.

“Kafa dağıtma eğitimleri veriyoruz”

Abdi İbrahim İK Direktörü Hakan Onel: “Çalışanlarımıza iş dışındaki konularda verdiğimiz eğitimlerden ilki e-öğrenme programları. Bunun altında bir grubu ‘Kafa Dağıtmak İçin’ başlığı altında hobi ve kültürel gelişim eğitimlerine ayırıyoruz. Fotoğrafçılık, çevre bilinci, bitki bakımı, peynir dünyası, şarap dünyası gibi programlar var. Her çalışan ortalama 2 eğitim talep ediyor ve eğitimlerini yüzde 65 oranında tamamlıyor.

Diğer grup ise Hobi Kulüplerimiz kapsamında verdiğimiz eğitimler. Yelkencilik, orkestra ve koro çalışmaları, dragon boat, basketbol gibi. Bu tip faaliyetler çalışanın iş/özel hayat dengesini kurmasına da ayrıca destek oluyor, çalışan bağlılığını artırıyor.”

“Fotoğrafçılık kulübü kurduk”

Anadolu Bilişim Hizmetleri İK Müdürü Aslı Altuntaş : “Çalışanlarımızın ilgi alanlarını göz önünde bulunduruyoruz ve onlara değişik imkanlar sunuyoruz. 26 kişiden oluşan özel bir fotoğraf kulübü kurduk. Eğitmenimiz de Türkiye’de ve yurtdışında birçok ödülün sahibi olan Orhan Kanburoğlu. Çalışanlar önce kapsamlı bir eğitim alıyor ve saha çalışmalarına çıkıyor. Çekilen fotoğrafları hep beraber değerlendiriyoruz. Diğer aşamada ünlü fotoğrafçılarla kulübümüzün üyelerini biraraya getirerek söyleşiler gerçekleştiriyoruz. Ayrıca şehir dışına turlarla üyelere eğlenceli ve öğretici etkinlik programları hazırlıyoruz. Temel fotoğraf eğitimini başarıyla tamamlayan katılımcılarımızın fotoğraf yarışmalarına katılmalarına destek oluyoruz.”

“Ev boyama eğitimi de var”

Avea İnsan Kaynakları Kıdemli Direktörü Bahattin Aydın: “Kişisel gelişim ve eğitim çalışmalarına çok önem veriyoruz. Bunlar içinde sınıf eğitiminin yanısıra sanal sınıf, mobil cihazlardan eğitim, e-kitap özetleri, sosyal öğrenme ve video eğitimler gibi pek çok alternatif araç sunuyoruz. Bütün çalışanlarımıza açık olan bu platformlarda, mesleki ve çalışma hayatıyla ilgili olduğu kadar kişisel gelişim ve hobi eğitimleri de bulunuyor. Eğitim kataloğumuzu üç ayda bir çalışanlarımızla paylaşıyoruz. Hobi eğitimi olarak dijital fotoğrafçılık, köpeğimin ilk 6 ayı, evimi boyatıyorum gibi eğitimlerimiz var.”

“10 farklı kulüp kurduk”

AvivaSa Emeklilik ve Hayat İK’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Bayburtluoğlu: “Şirketin finansal destek sağladığı 10 ayrı çalışan sosyal kulübü bulunuyor. Dalış, dans, fotoğraf, yelken, kitap, gezi ve gurme, tiyatro, müzik, eğlence ve pet kulübüne üye olan çalışanlarımız için özel kurs organizasyonları düzenliyor ve aktivitelerini gerçekleştirmeleri için de gerekli finansal desteği sağlıyoruz.”

“Yelken eğitimlerimiz çok keyifli oldu”


İdefix Direktörü Bora Ekmekçi: “Çalışanlarımıza yelken eğitimi verdik. Katılım iyiydi. Her hafta pazar sabahları Fenerbahçe Marina’da iki yelkenli ile açılıp Adalar’a kadar gidip geri dönüyorduk. Bu sayede daha önce almış oluğumuz teorik eğitimin pratiğini yapmış olduk. Adalara gidişimiz büyük bir ciddiyetle yapıldı, fakat dönüşlerimiz daha keyifli oldu.”

“Ayda bir istekleri topluyoruz”

Joygame Pazarlama Direktörü Ozan Aydemir: “Çalışanlarımız için işe yönelik gelişimlerinin dışında departmanlarımızın verdiği kurslar bulunuyor. İlüstratörlerimiz resim dersleri verirken, kreatif ekibimiz fotoğrafçılık dersleri veriyor. Gene çalışanlarımızın istekleri doğrultusunda işten bağımsız olarak reklamcılık konusunda seminer ya da kişisel kurslarımız var. İK bölümümüz bu konuda her ay bir anket çalışması yaparak istekleri topluyor ve sonuçlara göre hareket ediyor.”

“Drama akademimiz var”

PwC Türkiye Eğitim ve Gelişim Kıdemli Müdürü Selin Tezeren: “Çalışanlarımıza kendi gelişimleri açısından farklı alanlarda eğitim seçme imkanı da tanıyoruz. Bunlardan ikisi diksiyon ve drama eğitimleri. Düzgün Türkçe kullanımı ihtiyacından yola çıkarak belirlediğimiz bu eğitimler herkese açık; isteyenler eğitim sonrasında PwC Drama Akademisi'nin birer üyesi olarak, Drama Akademisi tarafından sahnelecek oyunda sahne önü ve arkasında görev alabiliyor, bu projenin sosyal sorumluluk ayağına da gönüllü olarak katılabiliyor.”

 

 

 

© Copyright 2000 - 2008 Yenibiris.com
Egitim.Yenibiris.com, Yenibiriş İnsan Kaynakları Hizmetleri Danışmanlık ve Yayıncılık A.Ş.'ne ait bir sitedir.