Bireysel

Kurumsal

Akademik

Yurtdışı

Eğitim Fırsatları

Uzmanlık Projeleri

Yenibiriş Dünyası

Anket

Kişisel gelişiminiz adına eğitimler için bütçe ayırıyor musunuz?[ Anket Sonuçları ]

İTÜ’den bilgi teknolojileri tezsiz yüksek lisans programı

Yenibiris.com

Bilgi teknolojileri alanında çalışan veya çalışmayı düşünenler için İTÜ tezsiz yüksek lisans programı açtı.

Bilgi teknolojileri alanında çalışan veya çalışmayı düşünenler için İTÜ tezsiz yüksek lisans programı açtı. Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden oluşan eğitmen kadrosuyla göz dolduran programı , Koordinatörü Prof. Dr. Eşref Adalı anlattı.

İTÜ Bilgi Teknolojileri programı hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?

Bilgi teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, bu alanda çalışabilecek nitelikli insan yetiştirmeyi gerekli kılmıştır. İTÜ Bilgisayar Mühendisliği bölümü olarak, 1999 yılında bu amaçla yeni bir yüksek lisans programı başlattık. "Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Programı" adını verdiğimiz bu program bilişim sektöründe çalışanlar için bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

İTÜ Bilgi Teknolojileri programı, bir akşam eğitimi olarak düzenlenmiştir. Dersler hafta içinde her akşam 18:30-21:30 arasında sürdürülmektedir. Program üç dönemdir. İlk dönem Eylül, ikinci dönem Ocak, üçüncü dönem Mayıs ayında başlamakta ve eğitim Ağustos başında tamamlanmaktadır. Eğitimler en çok 25 kişilik sınıflarda gerçekleştirilmektedir.

Öğrenciler, eğitim boyunca toplam 15 ders alıp 1 proje yaparlar. Derslerden beşi seçimlidir ve bu dersler programda bulunan 12 seçim dersi arasından seçilir. Derslerin üçte biri İngilizce verilmektedir.

Bugüne kadar programa kabul edilmiş olan öğrencilerin %40'ı bilgi teknolojileri alanında çalışan ancak bu alanda eğitimi olmayan kişilerden oluşurken, diğerleri ileride kendi mesleklerinde değil, bilgi teknolojileri alanında çalışmak isteyen kişilerdi.

BT Yüksek Lisans programından mezun olan öğrencilerin hemen hemen hepsi bu alanda çalışan kuruluşlarda çalışmaktadırlar.

İTÜ BT Yüksek Lisans programından mezun olanlar, İTÜ Bilişim Enstitüsü Yüksek lisans diploması almaktadırlar. Bu programı başarıyla tamamlayanlar doktora programlarına kabul edilmektedirler.

Bilgi teknolojileri alanında çalışan veya çalışmayı düşünen herkes için çok gerekli bir program olan İTÜ Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Programı'nın koordinatörü olarak sizleri aramızda görmekten büyük sevinç duyacağımızı belirtmek isterim.

Bu program kimler için uygun?

Program en başta bilişim sektörü ve bilgi teknolojileri alanında çalışmak isteyen fakat bu konuda akademik ve uygulama eksikliği hisseden kişilere önerilmektedir. Bununla birlikte Bilgi Teknolojileri alanında çalışan ve kendisini geliştirerek kariyerinde yükselmek isteyenler için de uygun bir programdır. Program, eğitim saatleri itibariyle çalışırken yüksek lisans eğitimi görmek isteyenler için de uygundur.

Bu programa kimler katılabilir?

- Mühendislik/mimarlık, temel ve sosyal bilimler, tıp, işletme, alanında örgün eğitimde(açık öğretim harici üniversitelerden) lisans derecesi olanlar,

- Yüksek lisans programı olması nedeniyle ALES ve yabancı dil koşulunu sağlamış olanlar.

İTÜ Bilgi Teknolojileri Tezsiz Yüksek Lisans Programına, herhangi bir üniversitede lisans eğitimini tamamlamış herkes başvurabilir. Başvuru aşamasında adayların diplomaları ya da çıkış belgeleri gerekli olduğundan, adayın başvuru sırasında mezun olduğunu belgelemesi veya programımıza kesin kayıt tarihinde mezun olabileceğine ilişkin durumunu belgeleyebilmesi zorunludur.

Yaklaşık 15 yıldır yürütülen bu program mezunu öğrenciler çok çeşitli lisans diplomalarına sahiptirler:” Çevre Mühendisliği, Sosyoloji, Elektronik Mühendisliği, Elektrik Mühendisliği, Tıp, Endüstri Mühendisliği, İşletme, Ekonomi, Psikoloji, Matematik, Fizik, ve diğerleri..”

Bu program katılımcılara ne kazandıracak?

- İTÜ Bilişim Enstitüsü Yüksek Lisans diploması

- Doktora yapma hakkı

- Bilgi teknolojileri alanında uzmanlık

- Daha yüksek gelir

- Daha yüksek bir kariyer

- İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü laboratuvarlarından yararlanma

- İTÜ öğrencilerine tanınan tüm haklar (Kütüphane, spor tesisleri, sosyal tesisler)

- İTÜ mezunlarına sağlanan tüm haklardan yararlanma

Program ücreti ne kadar?

İTÜ Bilgi Teknolojileri Tezsiz Yüksek Lisans Programı ücretli bir programdır. Tüm Tezsiz Yüksek Lisans Programları gibi ücretler her sene YÖK tarafından belirlenmektedir. Ücret 3 dönemi de kapsamaktadır. 2013-2014 öğretim yılı için YÖK tarafından belirlenen ücret ise ders başına yaklaşık 1.000 TL'dir. Ödeme, her dönem başında, o dönem kayıt olacağı ders sayısı karşılığı olarak yapılır.

Öğrencinin 3 dönem sonunda programı bitirememesi halinde, bir sonraki öğretim yılında ders alması gerekir, bu durumda alınan ders başına ödeme yapılması gerekmektedir.

Programda eğitim veren akademik kadro kimlerden oluşmaktadır?

Bilgi Teknolojileri Yüksek Lisans Programı, tümü İTÜ Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğretim elemanlarından oluşan tecrübeli ve konularında uzman bir akademik kadroya sahiptir.

Programda eğitim verilen dersler nelerdir?

Programda “Ayrık Matematik, Yapısal Programlama, Nesneye Dayalı Programlama, Bilgisayar Ağları, Bilgisayar Organizasyonu” gibi temel bilgisayar bilimleri derslerinin yanı sıra “Yazılım Mühendisliği, Yazılım Kalitesi, Internet Programlama, Güncel veritabanları, Bilgi Sistemlerinin Analiz ve Tasarımı” gibi sektörel gelişimlere yönelik dersler de sunulmaktadır.

Programın 2013-2014 öğretim yılında başvuruları 23 Ağustos tarihine kadar yapılabilir.

Programla ilgili detaylı bilgiye ve başvuru koşullarına programın web sayfasından: http://biltek.cs.itu.edu.tr

Programa başvuru ile ilgili detaylı bilgiye ise İTÜ SİS’ten erişebilirsiniz: http://www.sis.itu.edu.tr/duyuru_ekler/ilan201410/index_LI.html


 

 

 

© Copyright 2000 - 2008 Yenibiris.com
Egitim.Yenibiris.com, Yenibiriş İnsan Kaynakları Hizmetleri Danışmanlık ve Yayıncılık A.Ş.'ne ait bir sitedir.